Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım açıkladı! Bağ-Kur’luların emeklilik kaideleri düzenlenecek

Siyaset Haberleri Nis 29, 2023 Yorum Yok
AA

Bağ-Kur’lular 9 bin gün prim ödeyerek emekli oluyor ve SSK’lılar üzere 7 bin 200 gün prim ödeyerek emekli olmak istediklerini lisana getiriyordu.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) 29. Devir 6. Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı.

Bilgin Bağ-Kur’lular pirim düzenlemesi ve çalışma hayatındaki başka değerli mevzulara ışık tutan açıklamalar gerçekleştirdi.

Çalışma hayatının uzun yıllardır tahlil bekleyen sıkıntılarına tahlil ürettiklerini belirten Alım, bu kapsamda ortalarında 3600 ek gösterge, EYT, kontratlı ve süreksiz emekçilere takımın da olduğu düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

“Taşeron personel sorunu çözülecek”

Taşeron düzenlemesi kapsamında kalan ve takıma geçmeyi bekleyen çalışanların durumuna da değinen Alım, “Çözemediğim bir evrak kaldı. Taşeron emekçi problemi. Asıl işte taşeron olmaz. Bu önümüzde. Önümüzdeki periyotta onu çözeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Mikro işletmelerde prim gününü yine düzenlemek lazım”

ATO Lideri Gürsel Baran’ın Bağ-Kur’luların emekliliği hak etme şartlarının SSK’lılar ile birebir düzeye getirilmesi istikametinde talebi olduğunu anımsatan Alım, şu bilgileri verdi:

Küçük işletmelerde çalışanlar hem işçi hem sermayedar. Bu işletmelerin sahipleri için büyük işletmelerin emeklilik kaidelerini geçerli sayamayız. Hasebiyle mikro işletmelerde prim gününü yine düzenlemek lazım. Bu da önümüzde. Bütün hazırlıklar bitmiş, birinci fırsatta yapacağımız düzenlemelerden biridir. Esnafımıza, tüccarımıza verdiğimiz kelamdır.

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali her alanda yarar sağlayacak”

Türklerin asker olduğu kadar tüccar bir millet de olduğunu belirten Alım, “Eğer ticareti bilmeseydik burada bin yıl değil, muhtemelen 50-60 ya da 100 yıl yaşayabilirdik. Daha uzun ömürlü olmazdı.” dedi.

“İktisat siyasetlerinin ülke iktisadına istikamet veriyor”

Cumhuriyetin ilanının akabinde belirlenen iktisat siyasetlerinin ülke iktisadına taraf verdiğini vurgulayan Alım, şöyle konuştu:

Mustafa Kemal Atatürk İzmir İktisat Kongresi’nde dünyaya bir ileti veriyor: Biz sosyalist bir iktisat kurmayacağız lakin sizin üzere liberal kapitalist bir iktisat de kurmayacağız. Devlet endüstriyi, ticareti geliştirecek siyasetleri desteleyecek. Atatürk’ün çizdiği bu çerçeve bizim iktisat siyasetimizin temelini oluşturmuştur.

“Salgın periyodunda verilen toplumsal takviyelerin etkisi”

Türkiye iktisadının koronavirüs salgını sürecinden olumsuz etkilendiğini söz eden Alım, bunda salgın periyodunda verilen toplumsal takviyelerin tesirinin de olduğunu söyledi.

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali önemli”

Bilgin, Türkiye’nin güçte dışa bağımlı olduğuna dikkati çekerek, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin değerine değindi.

Nükleer santralin, güç üretiminin yanında nükleer teknolojinin kullanımı açısından da Türkiye’ye yararlar sağlayacağını vurgulayan Alım, tesisin devreye girmesiyle Türkiye’nin güç kaynaklarının çeşitleneceğini lisana getirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir