Bursalı lise öğrencisi, elektrikli araçların menzilini artıran proje geliştirdi

Genel Nis 27, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Tekerlek içine yerleştirdiği sistemle, aracın hareketinden elde ettiği elektriği bataryaya aktaran sistemin prototipini üreten 10. sınıf öğrencisi Aknil Özdemir, TÜBİTAK’ın 2024-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Müsabakası’nda bölge birincisi seçildi.

Tekerleğin ürettiği elektrik, bataryaya aktarılıyor

Özel bir lisede okuyan Özdemir’in, öğretmeni Hakan Özkaynak’ın danışmanlığında yaptığı jeneratör sistemi sayesinde, aracın lastiklerinin iç kısmına yapılan düzenekle, hareket esnasında üretilen elektrik yine bataryaya aktarılarak geri dönüşüm sağlıyor. Araç, hareket ettikçe bataryaya geri dönüştürülen güç sayesinde daha uzun menzillerde seyahat yapabiliyor.

TÜBİTAK finaline hazırlanıyor

Okulunun roket ekibi sorumlusu olarak TEKNOFEST’e de katılan Özdemir, patent müracaatında bulunduğu projesini, prototip ve maketleriyle 5-9 Haziran’da düzenlenecek TÜBİTAK yarışının finali için hazırlıyor.

Aknil Özdemir, elektrikli araçların menzilleriyle ilgili çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Elektrikli araçların fosil yakıtla çalışanlara nazaran menzilinin daha kısa olmasından hareketle bu projeye başladığını belirten Özdemir,

Daha evvel bu menzil farkıyla ilgili çalışmalar vardı fakat geri kazanımda şu ana kadar ebediyen geri kazanacağınız bir proje yok. Benim projemde ebediyen, aracın tekeri her döndüğünde elektrik elde edebiliyorsunuz.

dedi.

Ne kadar az elektrik, o kadar tabiat dostu

Özdemir, tekerleğin içine yerleştirdiği düzenek hakkında bilgi verdi.

Sistemin mantığının, tekerleğin hareketinden güç üretmek üzerine konseyi olduğunu lisana getiren Özdemir, şu tabirleri kullandı:

Dışarıdan baktığınızda olağan bir araç üzere görünüyor fakat tekerleğin iç kısmında, kanatçıkları olan bir sistem var. Bu kanatçıkların iki farklı, elektropozitif ve elektronegatif pahaları var. Bu iki malzeme birbirlerine her temas ettiğinde elektriklenme oluyor ve bunu bataryaya yönlendirebiliyorum. Elde ettiğimiz elektrik, farklı sürat bedellerine, aracın tartısına ve tekerleğin büyüklüğüne nazaran değişebiliyor. Rastgele bir elektrikli araca bu tekerleği entegre ettiğiniz vakit olağanda gideceğinizden çok daha fazla kilometre gidebileceğinizden ötürü size öncelikle ekonomik olarak bir katkı sağlıyor. İkinci olarak bunu yaygınlaştırdığınız vakit, ne kadar az elektrik kullanırsanız o kadar tabiat dostu yaşamış oluyorsunuz.

Aracın menzilini binlerce kilometreye çıkarabilir

Özdemir, sistem geliştirildiği takdirde elektrikli araçlarda çok büyük menzil farkları elde edilebileceğini aktardı.

Projesini geliştirmeyi sürdüreceğini anlatan Özdemir,

Gelişmiş versiyonunun, bir aracın menzilini binlerce kilometreye çıkarabileceğine inanıyorum. Bu projemle TÜBİTAK’ın proje müsabakasına katıldım. Bursa bölgesinde toplam 1700 proje ortasından fizik kısmında birinci oldum. Haziranda ulusal finalde de hoş bir derece almayı umuyorum.

diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir