Bakan Vedat Alım, EYT’lilerin birinci maaşlarını ne vakit alacağını açıkladı

Siyaset Haberleri Nis 02, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Emeklilere yönelik çalışmalar yüzleri güldürüyor.

İlk olarak emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorunu tahlile kavuşurken bir hoş haber daha geldi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in emekli maaşlarıyla ilgili bir çalışma yürüttüklerinin sinyalinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muştuyu duyurdu.

5 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığı maaşına 2 bin TL artırım yapıldı ve böylece 7 bin 500 TL’ye çıkarılmış oldu.

EYT’lilerin birinci maaşı

Ülke TV canlı yayınında mart ayında EYT için başvuran herkesin nisan ayında maaşlarını alacacağını belirten Bakan Alım, “EYT maaş bağlanma işinde çalışan Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanının fazla mesaini artırdık. Mart ayında EYT için başvuran herkes nisan ayında maaşlarını alacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak” dedi.

Ortalama her ay maaş bağlanan emekli sayısının 35 bin civarında olduğunu söyleyen Bakan Alım, “Şu anda bağlanan süreci tamamlanmış sayı 250 bin. Bağlandığı gün alacaklar maaşlarını. Devletimiz bu hususun kaynağını ayırmıştır. EYT’lilerimizin, emekliliği hak edenlerin maaşları, ikramiyeleri yatacaktır. Biz mayıs ayı içerisinde tamamının maaşlarını ödeyeceğiz” diye konuştu.

Emekli maaşındaki artış

Şehit, gazi, dul ve yetimlerin maaşlarını minimum fiyat seviyesine getirdiklerini hatırlatan Bakan Alım, şunları söyledi:

Güneydoğu’ya gittiğimizde daha çok korucu aileleri yahut korucu dernekleri onların talepleriyle karşılaşmıştım. Onların dernek liderlerine kelam vermiştim. Onu da çözdük, onların da emeklilerin de maaşlarını 7 bin 500 TL yaptık. O aileler millet için ülke için her şeylerini vermiş aileler. Toplumsal devlet bütün bunlara hassasiyetle yaklaşması gereken anlayışa sahip olmalıdır.

Asgari fiyat zammı

Bakan Alim’e taban fiyata artırım yapılıp yapılmayacağı sorusu da yöneltildi.

Bilgin, “Asgari fiyatı düzenlerken çeşitli kurallara bakıyoruz. Birincisi enflasyon, alım gücünün azalması. Enflasyondaki iniş devam eder lakin hayat pahalılığı sürerse bakarız ve taban ücretliyi koruyacak düzenlemeyi temmuzda yaparız” karşılığını verdi.

Gözden Kaçmasın 20 unsurluk teklif Meclis’te kabul edildi: En düşük emekli maaşının artışı maddeleşti Haberin Detayları
EYT müracaatları sürüyor! Müracaat sayısı 1,5 milyona yaklaştı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir