Bakan Varank: Uzay yolcusu adaylarımızın ikisi de erkek

Gündem Nis 29, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı 24 TV’de değerli açıklamalarda bulundu.

“Türk uzay yolcusu adaylarımız iki kişi, ikisi de erkek”

Bakan Varank, “Türk uzay yolcusu adaylarımız iki kişi, ikisi de erkek” açıklamasında bulunarak şu tabirleri kullandı:

“Birinci ayak teknoloji müsabakalarından oluşuyor. Birinci sene biz teknoloji yarışlarına epey mütevazi diyebileceğimiz bir sayıyla başladık. Yani 10’un üzerinde kategoride kısıtlı sayıda 20 bin öğrencinin başvurduğu yarışlarla biz TEKNOFEST’E başlamıştık. Bu yıl 300 binden fazla grup 1 milyonun üzerinde yarışmacı başvurdu. Ve birinci sene biz bir milyona yakın ziyaretçiyi burada ağırlamıştık. Birinci sene ağırladığımız ziyaretçi sayısı kadar bu sene yalnızca müsabakalara başvuran gençlerimiz oldu. Tabi yarışlar dediğimiz de hakikaten hem Türkiye’nin gelecekteki muhtaçlıklarını göz önüne alarak trendleri takip ederek gençleri o alanlara yönlendirecek yarışlardan bahsediyoruz. Bunlar nedir? İnsansız su altı araçları müsabakasından, çip dizaynına roket yarışlarından, insanlık faydasına teknolojiler yarışlarına kadar 41 farklı kategoride gençlerimizi biz bu müsabakalara davet ediyoruz. Gençler ekiplerini kuruyorlar o alanlara yönelik eserlerini geliştiriyorlar, teknolojilerini geliştiriyorlar ve yarışıyorlar. Bunun sonucunda da gençlerimiz büyük bir deneyim kazanmış oluyor. Ancak aslında biz Türkiye’nin gelecekteki teknoloji yıldızlarını yetiştirmeye başlıyoruz. Geleceğin Selçuk Bayraktarlarını, Aziz Sancarlarını yetiştirmeye başlıyoruz. Grup oyunlarını onlara öğretiyoruz. Bakınız dün ben TÜBİTAK’ın Gebze kampüsündeydim orada iki müsabaka devam ediyor. Bir tanesi elektrikili araç müsabakası. En verimli biçimde elektrikli araçların dizaynlarını ölçen bir müsabaka. Tıpkı vakitte dünyada gündemde Hyper-Lup teknolojisi yani yerin altında tünellerle insan ve mal nakliyeciliği yapabilmeniz için teknoloji geliştirmekle ilgili bir yarış. Bu şu anda gündemde.”

“TEKNOFEST’E gelen genç kardeşlerimiz ve ailelerine bilimle, teknolojiyle geleceğin trendleriyle vakit geçirmelerini sağlayacak etkinlikler yapıyoruz”

TEKNOFEST açılış seremonisinin hava muhalefeti nedeniyle yarına ertelendiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank şöyle dedi:

“Türk uzay yolcularıyla ilgili bugün de paylaşacağımız bilgiler olacak. Onun çabucak yanında uzayda kullanacağımız Hibrit roketin bir örneği var aslında. Münasebetiyle burası TÜBİTAK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın standı. Burada TEKNOFEST’E gelen genç kardeşlerimiz ve ailelerine bilimle, teknolojiyle geleceğin trendleriyle vakit geçirmelerini sağlayacak etkinlikler yapıyor eserlerimizi tanıtıyoruz. TEKNOFEST başladı, 27 Nisan 1 Mayıs tarihleri ortasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda. Biz ailelerimizle birlikte evlatlarımızı konuk edeceğiz. Bir açılış seremonisi yapacaktık lakin hava yağmurlu. Onu yarına erteledik ancak bu vatandaşlarımızın ilgisini azaltmadı.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir