Aydın’daki engebeli topraklarda atlar traktör misyonu görüyor

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA

Tarım uğraş isteyen bir dalken birtakım bölgelerde işler daha çetin kurallarda yapılıyor.

Aydın’da yaşanan kuraklıkla birlikte çiftçilerin vakte karşı yarışı erken başladı.

Traktörün giremediği engebeli topraklarda ise çiftçiler toprak tavını kaybetmeden atlarla incir bahçelerini işlemeye çalışıyor.

Zeytin ve incir bahçeleri asırlık geleneklerle işleniyor

Aydın’ın yamaç ve engebeli dağlık alanlarında bulunan zeytin ve incir bahçelerinde çiftçiler yerlerini asırlık gelenekle işliyor. Teknolojiyle birlikte tarımda makineleşmenin arttığı ve 55 binin üzerinde traktöre sahip olan Aydın’ın engebeli ve dağlık yerlerinde çiftçilerin imdadına atlar yetişiyor.

Çiftçiler vakitle yarışıyor

Bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle toprak tavını kaybetmeden işleyebilmek için adeta vakitle yarışan çiftçilerin şiddetli mesaisi de başladı.

Efeler ilçesine bağlı Umurlu Mahallesi’nde dağlık alanlardaki topraklarını karasaban ile işleyen çiftçiler, traktörün iş yapamadığı yerde eski tekniklerle toprağın randımanını arttırmaya çalışıyor.

“Zamanla yarışıyoruz”

Traktörün giremediği dağlık topraklarda atlara koştuğu karasaban ile çift sürerek üretim yapan İsmail Açıkgöz, ekonomik imkansızlıklardan değil arazinin engebeli yapısından ötürü bahçelerini atlarla sürerek işlediklerini belirtti.

“Yamaçlarda işimizi beygirlerle hallediyoruz”

Çocukluğumdan beri çiftçilikle uğraşıyorum. Kaideler sıkıntı, arazi engebeli traktör giremediği için hayvanlarla işimizi görüyoruz. Bu sene hava kurak geçti. Olağanda oruçluyken sıkıntı oluyor lakin yağmur olmadığı için ve hava kurak geçtiğinden ötürü vakitle yarışıyoruz. Bugünlerde bu işin bitmesi lazım. Bitmezse kalır ve sonra imar olmaz, inciri kaliteli alamayız. İşimizi atlarla görüyoruz. İkili başladık. Nasip olursa bir aya kadar bitireceğiz. Keşke koşullar müsait olsa da traktörle, teknoloji ile bu işi halletsek ancak olmadığı için beygirler ile eski sistem devam ediyoruz. İmkanlar dahilinde düz yerleri traktörle hallediyoruz fakat yamaçlarda traktör ile bu işi beygirlerle hallediyoruz.

“Traktör erozyon oluşturuyor”

Toprağı traktöre nazaran atlarla işlemenin ağaç köklerine ziyan vermemesi sebebiyle de tercih edildiğini kelamlarına ekleyen Açıkgöz, şöyle konuştu:

Ayrıca biz köylü olarak şuna inanıyoruz. Burası traktör ile yapılınca daha derine sürüldüğü için ağaçların köklerini kırıyoruz. Lakin beygirlerle daha yüzeyden sürüldüğünden ağaçlar hırpalanmıyor. O yüzden beygirler tercihimiz. Ayrıyeten yamaç ve eğimli yerlerde traktör çifti, erozyon oluşturuyor. Onun için beygirlerle sürmek biraz daha avantajlı oluyor. Toprağı yerde tutuyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir