Avrupa, enflasyon datalarına odaklandı! Gelecek haftanın iktisat gündemi

Siyaset Haberleri May 16, 2023 Yorum Yok
AA

Avrupa borsalarında, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklentiler dahilinde siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,5’e yükseltti.

BoE’nin kararıyla ülkede faiz oranı, Ekim 2008’den bu yana en yüksek düzeyine ulaşmış oldu.

Geçen hafta, negatif bir seyir izlenirken, gelecek hafta için bölgede enflasyon datalarının yanı sıra ECB Lideri Christine Lagarde ve BoE Lideri Andrew Bailey’ın yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağına yerleşti.

Sözle yönlendirmeler kıymet kazandı

Analistler, para piyasalarında, ECB’nin faiz artırımlarını varsayım edilenden daha evvel sona erdirebileceğinin fiyatlandığını lakin ECB üyelerinin kelamla yönlendirmelerindeki net tonun belirsizlikleri artırdığını söyledi.

Gelecek hafta Avrupa’da iktisat gündemi

Gelecek hafta pazartesi günü Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, salı günü İngiltere’de işsizlik, Almanya’da ZEW endeksi, Euro Bölgesi’nde büyüme ve dış ticaret istikrarı, çarşamba günü Euro Bölgesi’nde enflasyon ve BoE Lideri Bailey’in açıklamaları, cuma günü de Almanya’da ÜFE datalarının yanı sıra ECB Lideri Lagarde’ın kelamla yönlendirmeleri takip edilecek.

Avrupa Merkez Bankası’ndan daha fazlası bekleniyor

ECB yetkilileri de “şahin” açıklamalarına devam ederken, ECB Üyesi Isabel Schnabel, bankanın enflasyonu denetim altına alması için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Euro Bölgesi’nin aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 7,0 artması bekleniyor

Analistler, Euro Bölgesi’nde TÜFE’nin nisanda aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 7 artmasının beklendiğini anımsatarak, dataların açıklanmasının akabinde piyasalarda oynaklığın artabileceğini söyledi.

Yüzde 85 ihtimalle yeniden 25 baz puan faiz artışı bekleniyor

Bankanın gelecek ayki toplantıda yüzde 85 ihtimalle 25 baz puan faiz artırmasının beklendiğini aktaran analistler, yılın devamında ise daha evvel 50 baz puan olan faiz artış beklentilerinin 25 baz puana gerilediğini belirtti.

Almanya’da enflasyon

Geçen hafta Almanya’da açıklanan datalara nazaran, sanayi üretimi aylık yüzde 3,4 azalarak beklentilerin altında kalırken, TÜFE aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 7,2 artarak kestirimlere paralel gerçekleşti.

İngiliz iktisadı birinci çeyrekte yüzde 0,1 büyürken, martta aylık bazda yüzde 0,3 daralma gösterdi. Ülkede sanayi üretimi martta aylık 0,7 artışla beklentileri aşarken, tıpkı devirde dış ticaret açığı 16,4 milyar sterlin oldu.

Euro/dolar paritesi

Euro/dolar paritesi, haftayı evvelki kapanışının yüzde 1,5 altında 1,0850 düzeyinden tamamladı.

Söz konusu gelişmelerle geçen hafta Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,3 ve Almanya’da DAX endeksi de yüzde 0,3 bedel kaybederken, İtalya’da MIB 30 endeksi yatay bir seyir izleyerek evvelki kapanışının çabucak altından kapanış yaptı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir