Ateşkes işe yaramadı: Sudan’daki çatışmalarda meyyit sayısı yükseliyor

Gündem Nis 27, 2023 Yorum Yok
İHA

Dünyanın gözü kulağı Sudan’da…

Ülkede ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri ortasındaki ateşkese karşın silah sesleri susmadı.

Ölü sayısı 459’a yükseldi

Dünya Sıhhat Örgütü, çatışmalarda can kaybı sayısının 420’den 459’a, yaralı sayısının ise 4 bin 72’ye yükseldiğini duyurdu.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Afrika Bölge Yöneticisi Patrick Youssef, ateşkesin ülkenin tamamında uygulanması ve sivillere vakit vermesi için devam etmesi gerektiğini belirtti.

Mısır ve Çad’a kaçtılar

Çatışmalar nedeniyle binlerce Sudanlı, Mısır ve Çad’a kaçtı.

İç çatışmanın bitmesi için Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve ABD, arabuluculuğa soyunurken, şimdiye kadar davetler işe yaramadı.

Dumanların yükseldiği ülkede kendi vatandaşları bulunan öbür bölgenin idareleri de harekete geçti.

Mahsur kalanlar için kurtarma çalışmaları sürüyor

Ülkede mahsur kalanlar için çalışmalar sürüyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, 87’si Ukrayna vatandaşı olmak üzere toplam 138 kişinin Mısır’a tahliye edildiği açıklandı.

Güney Kore 28 vatandaşını, Japonya da 53 vatandaşını tahliye etti.

İngiliz hükümeti ise vatandaşlarının Sudan’dan geniş çaplı tahliyesini başlattığını açıklarken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yüz binlerce kişiyi bölgeden uzaklaştırmak için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Yapılan açıklamada 270 bin kişinin Sudan’dan tahliye edilmesinin planlandığı söz edildi.

‘Sivil idare isteniyor’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Sudan’daki taraflar ortasında gece yarısından itibaren 72 saatlik ateşkes ilan edildiğini duyurmuştu.

Sudan’da 15 Nisan’da Egemenlik Kurulu Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan liderliğindeki ordu ile kurulun lider yardımcısı Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo tarafından yönetilen RSF ortasında çatışmalar başlamıştı.

El-Burhan, isyancılarla savaşmak için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareket etmesini engellemek maksadıyla orduya katılması gerektiğini belirtirken, RSF’nin başındaki Dagalo ise bunun sivil bir idareyle gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir