ATAK-2, ABD’nin gündeminde: Türkiye’nin yeni taarruz helikopteri

Gündem Nis 30, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Savunma sanayiindeki ataklar, ağır sınıf taarruz helikopteri çalışmasıyla sürat kesmeden sürüyor.

TUSAŞ tarafından geliştirilen T-929 ATAK-2 helikopteri, birinci uçuşuna hazırlanıyor. Helikopter, birinci kere motor çalıştırdı.

Hürjet’in akabinde T-929

Askeri sanayiiye dair içerikler hazırlayan ABD merkezli The War Zone internet sitesi, Türkiye’nin yeni akın helikopterini yakından inceledi.

Haberde, Türkiye’nin, birinci yerli askeri jeti olan süpersonik yetenekli Hürjet’in birinci uçuşunu duyurmasının akabinde, T-929 taarruz helikopterinin motor testlerini gösteren bir görüntü yayınlandığı belirtildi.

“Önceki ATAK’ın devamı niteliğinde”

Yeni helikopterin üç adedinin 2025’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceği kaydedildi ve şöyle denildi:

T-929, ATAK-2 programı kapsamında, TUSAŞ’ın T-129 taarruz helikopteri ile sonuçlanan evvelki ATAK’ın devamı niteliğinde. T-129’lar şu anda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda vazife yapıyor.

“Türk savunma sanayii etkileyici sürate sahip”

ATAK-2 projesinde çalışmaların resmi olarak 2019’da başladığı belirtildi. Türkiye’nin savunmadaki çabalarından “Etkileyici suratın bir diğer örneği.” sözüyle kelam edildi.

T-929’un, T-129’dan daha büyük ve daha yetenekli bir “makine” olduğu ve “ağır sınıf” akın helikopteri olarak tanımlandığı bilgisi paylaşıldı.

“Aviyonikler yerli olarak tedarik edilecek”

Haberin devamında şunlar aktarıldı:

Genel olarak ABD AH-64 Apache ve Rus Ka-52 ile tıpkı sınıfta. Yeni helikopterin toplam tartısı yaklaşık 11 bin 340 kilogram. Buna 1500 kilogramlık silah ve depolamalar dahil.

Aviyonikler, Türk savunma havacılığı uğraşlarının ortak bir özelliği olan yerli olarak tedarik edilip, entegre edilecek.

Türkiye ayrıyeten MİLDAR isimli milimetrik dalga uzunluğunda atış denetim radarı geliştirdi. Bunun bir versiyonunun T929’da yerini bulması bekleniyor.

Gözden Kaçmasın ATAK-2 helikopteri birinci sefer motor çalıştırdı Haberin Detayları
Dünya, Hürjet’i konuşuyor: Süpersonik performansa sahip Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir