Araç alacaklara uyarı! Fiyatlar yüksemeye devam edecek

Genel May 07, 2023 Yorum Yok
AA

2019 yılında hayatımıza giren koronavirüsle başlayan pandemi periyodu, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş sonrası piyasalardaki dalgalanma ve yüksek enflasyon, tüm dünyayı olumsuz bir halde tesiri altına aldı.

Çoğu bölüm bu aksilikten etkilenirken bunlardan biri de otomotiv kesimi oldu. Bilhassa otomotiv kesiminde yaşanılan fahiş fiyatlar, vatandaşları zora soktu.

Fiyatlar yükselmeye devam edecek

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lideri Hayrettin Ertemel piyasadaki son durumu anlattı ve şu sözleri kullandı:

Mart 2022 ile Mart 2023 ortasında geçen 1 senede sıfır arabalarda yüzde 70’e varan artışlar yaşandı. Mayıs ayında fiyatlarda yüzde 3 oranında, 3 aylık süreçte ise yüzde 15 oranında artış bekliyoruz.

Diğer yandan sıfır araçtaki arz sorunu talebin kıymetli ölçüde ikinci el arabaya kaymasına sebep oluyor. Talebin bu kadar ağır olduğu bir pazar ortamında fiyat yükselişleri de haliyle kaçınılmaz oluyor.

Türkiye’de 400 bin TL’nin altında yalnızca 3 adet sıfır araç kaldı, 400-500 bin TL’nin ortasında 13 adet araba bulunuyor. Sıfır arabaların ortalama fiyatı ise 459 bin TL.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir