Araba üreticisi Hyundai, Ay seyahatine hazırlanıyor

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA

2030 yılına kadar otomotiv sanayisinde ve bilhassa elektrifikasyonda önder olmayı hedefleyen Hyundai Motor Group, artık de havacılık araştırma kuruluşlarıyla birlikte bir ay keşif platformu ve kaşif robotlar geliştirmeye hazırlanıyor.

Ay’a seyahat ve uzay macerası üzere tarih boyunca insanlığı heyecanlandıran fikirleri daha somut örneklerle desteklemek isteyen Hyundai, Ay yüzeyini keşfetmek ve mobilitede farklı bir boyuta geçmek için bilim ve teknolojiden daha fazla yararlanmaya başlıyor.

Kore Astronomi ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (KASI), Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü (ETRI), Kore İnşaat Mühendisliği ve İnşaat Teknolojisi Enstitüsü (KICT), Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü (KARI), Kore Atom Gücü Araştırma Enstitüsü (KAERI) ve Kore Otomotiv Teknoloji Enstitüsü (KATECH) üzere havacılık ve uzay bölümündeki araştırma merkezleriyle ortak araştırma ve geliştirme mutabakatı imzalayan Hyundai, böylece insanlığın bilim ve teknolojiden daha fazla yararlanmasına katkıda bulunacak.

İlk araç 2024’te tamamlanacak

Ortak kuruluşlarla yapılan görüşmelerin akabinde Hyundai Motor Group, birinci uzay araştırmasını Ay yüzeyinde gerçekleştirmeye karar verdi.

İlk test ünitesini 2024’ün ikinci yarısında tamamlamayı bekleyen küme, 2027’de hareketliliğe sahip bir model oluşturmayı hedefliyor.

Koreli kuruluşlarla ortaklaşa geliştirilecek olan Ay platformu ve kaşif robotik, Hyundai Motor Group’un gelişmiş otonom sürüş teknolojilerini, elektrik motoru, şasi ve süspansiyon, güneş paneli ve pil şarj kesimlerinden oluşan sürüş sistemlerini kullanacak.

Platform ve robot teknolojisi, Ay yüzeyinin şartlarına dayanmak için termal idare fonksiyonuna ve radyasyon muhafazasına sahip olacak.

Araştırma ve geliştirme etaplarından sonra küme, ay yüzeyine yakın bir ortamda test kademesine girecek ve platformu ve robotları Ay’ın güney kutbu yakınına indirmeyi planlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir