Anneler Günü için çiçekler hazır

Siyaset Haberleri May 11, 2023 Yorum Yok
AA

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanıyor.

Çocukları kaç yaşında olursa olsun Anneler Günü, en hoş çiçekle kutlanıyor.

Çiçekçi esnafı, Anneler Günü için laleden güle, orkideden saksıya kadar çeşit çeşit çiçekle dükkanlarını süslemeye başladı bile.

Ankara

“Bir ay evvelden hazırlıklara başlandı”

Sektörün, üreticisinden satıcısına kadar bir ay evvelden hazırlıklara başladığına dikkati çeken Çimen, bu güne özel 16 tır çiçek ithalatının gerçekleştiğini, Türkiye’de üretilen çiçeklerden ise 35 tırın ülke içinde sevkiyatının yapıldığını belirtti.

Lale, gül, kazablanka, orkide ve saksı çiçeği

Çimen, Anneler Günü’nde en çok tercih edilenin lale, gül, kazablanka, orkide ve saksı çiçeği olduğunu tabir ederek, “Esnafımız hem ithal hem yerli, kesme çiçek dediğimiz lale, gül, kazablanka, orkide ve saksı çiçeğini alarak dükkanlarında hazırlıklara başladı.” dedi.

Gülün tanesi 15 liradan başlıyor

Çimen, Anneler Günü’nde her bütçeye uygun çiçek bulunabileceğini lisana getirerek, “Bugün dükkanlarımızda orkideler 400 ila 700 lira ortasında, gülün tanesi ise 15 ila 50 lira ortasında satılır. 10 liraya da bir karanfil bulabilirsiniz.” dedi.

“Seyyar çiçekçilere müsaade verilmemeli”

Çimen, özel günlerde herkesin çiçek satmaya başladığını belirterek, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili genel seçimleri ile Anneler Günü’nün birebir güne denk geldiğini hatırlattı. Çimen, okul önlerinde seyyar çiçekçilerin satış yapacağı ihtimaline dikkati çekerek, seyyar çiçekçilere müsaade verilmemesi tarafındaki taleplerini ilgili kurumlara bildirdiklerini aktardı. Çimen, şunları söyledi:

Özel günlerde yaşadığımız en değerli sorun herkesin çiçek satmaya başlaması. Ama bu işi yapan esnaf, o gün için önemli yatırımlar yapıyor. Meğer seyyar bir çiçekçiye bizim oda olarak müdahale etmemiz mümkün olmaz. Bunun önüne geçecek belediyelerdir. Belediyelere yazı yazarak, esnafımızı mağdur etmemeleri ismine seyyar çiçekçilere müsaade verilmemesi tarafında talebimizi ilettik.

Geçen yıl 130 milyon doların üzerinde ihracat yapıldı

Çimen, bölümde ihracatın da her geçen yıl arttığını belirterek, geçen yıl 130 milyon doların üzerinde ihracat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir