Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Sınırı bugün açıldı

Gündem Nis 28, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye, heyecanın yüksek olduğu tarihinin en değerli seçimlerine hazırlanıyor.

Adaylar halk buluşmalarını sürdürürken, AK Parti cephesinde ise bir yandan seçim programları devam ediyor bir yandan da dev yapıtların açılış merasimleri düzenleniyor.

Her alanda hayata geçirilen projeler, adeta göğüs kabartıyor.

Bunlardan biri de bugün hizmete sunuldu.

Vatandaşlar tarafından sıkça tercih edilen ve ulaşımı kolaylaştıran yüksek süratli trenler, talep doğrultusunda yeni çizgileriyle büyük bir kolaylık sağlıyor.

Ankara-Sivas YHT Sınırı hizmette

Ulaşım ağına sınıf atlatan projelerin başında yer alan YHT çizgilerine bir tane daha kazandırıldı.

Hem ekonomik hem konfor ve vakit konusunda büyük bir imkan sağlayan süratli trenlerle bugün 13 ile ulaşım sağlanıyor.

Son olarak bugün, ilişki noktalarını artırmak maksadıyla üretimine başlanılan Ankara- Sivas YHT Sınırı devreye alındı.

Böylelikle, Saatte 250 kilometre sürate uygun olarak hayata geçirilen yeni çizgi ile birlikte 12 saat süren demir yolu seyahat müddeti 2 saate düşürülmüş oldu.

Hat ile 1 milyon 400 bin bireye süratli trenle seyahat etme imkanı bulacak.

“Mayıs sonuna kadar ücretsiz”

Rahatsızlığı nedeniyle açılış merasimine katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal medya hesabından bir muştuyu paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara – Kırıkkale – Yozgat – Sivas Süratli Tren Sınırımız Mayıs ayı sonuna kadar fiyatsız. Milletimize güzel olsun.” ifadelerini kullandı.

8 istasyonu bulunuyor

Hat üzerinde Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunuyor.

Son 20 yılda demir yollarına 370 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapılırken, ulaştırma yatırımları içerisinde demir yollarına ayrılan hisse ise yüzde 60’ın üzerine çıktı.

“Hızlı tren hizmet değil”

Bu kapsamda Türkiye bugün bir projenin daha hayata geçirilmesinin gururunu yaşarken, akıllara 6’lı masanın ortağı Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun açıklamaları geldi.

Karamollaoğlu, Ankara-Sivas süratli tren sınırına ait şu açıklamayı yapmıştı:

Biz Sivas’a o kadar sahip çıktık ki artık süratli treni getiriyoruz diyorlar. Ya mübarek süratli trenin Sivas’a getireceği bir yarar demeyelim de kolaylık diyelim. Nedir o? Göçü hızlandıracak. Adam otobüsle gidip badire çekeceğine trene binip İstanbul’a biraz daha süratli gidecek. Bu hizmet değil. Biz süratli tren yapılsın demiyoruz. Ben bunu dedim ya yarın birtakım malum televizyon kanalları ’Şuna bak süratli treni bile Sivas’a çok gördü derler. Rabbim size akıl fikir versin.

İşte hizmete giren Ankara-Sivas süratli tren çizgisinden kareler…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir