Almanya’da demir yolu çalışanları 14 Mayıs’ta 50 saatlik ihtar grevine gidecek

Gündem May 13, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

EVG’den yapılan açıklamada, Alman kamu demir yolu şirketi Deutsche Bahn (DB) ve başka demir yolu şirketleriyle çalışanlar ortasında fiyat konusunda devam eden uyuşmazlık nedeniyle sendikanın 50 saat sürecek bir “uyarı grevi” davetinde bulunduğu belirtildi.

Grevin 14 Mayıs Pazar saat 22.00’den 16 Mayıs gece yarısına kadar süreceği belirtildi.

EVG Lider Yardımıcı Kristian Loroch, çalışanların sabrının artık tükendiğini belirterek, “Toplam 50 saat grevde olacağız. Bu da patronları baskıyı kıymetli ölçüde artıracak. Zira patronlar bize diğer seçenek bırakmadı.” tabirini kullandı.

Grev daveti, patronlarla yapılan üçüncü cins görüşmede muahede sağlanamamasının akabinde geldi.

Son iki ayda, EVG üyeleri, uzun uzaklıklı ve bölgesel yolcu trenlerini büyük ölçüde durma noktasına getirdiği iki demir yolu ikaz grevi gerçekleştirmişti.

Sendika ne istiyor

EVG, Deutsche Bahn’ın düşük ve orta gelirli çalışanlar için yüzde 10 ve daha yüksek gelirli çalışanlar için yüzde 8 artırım ve artan ömür maliyetlerine karşı bir defaya mahsus 2 bin 850 avroluk ödeme teklifini reddetmiş, 230 bin çalışanın fiyatlarına yüzde 12 artırım yahut ayda en az 650 avro daha fazla fiyat talep etmişti.

Deutsche Bahn İnsan Kaynakları Müdürü Martin Seiler, yaptığı açıklamada, sendikanın grev kararını “abartılı” bularak eleştirdi.

Seiler, “Grev nedeniyle milyonlarca yolcu gitmek istedikleri yere ulaşamayacak.” dedi.

Demir yolu dalında toplu pazarlık Şubat 2023’den beri devam ederken, DB ile EVG ortasında fiyat artışlarına ait görüşmelerin mayıs sonunda yine başlaması planlanıyor.

Sendikanın ülke çapında geniş çaplı bir ikaz grevinin 14 Mayıs’ta toplu taşımanın büyük bir kısmını etkilemesi bekleniyor. Uzun aralıklı ve bölgesel yolcu trenleri dahil olmak üzere ülkedeki Deutsche Bahn tarafından işletilen tüm tren hizmetleri etkileyeceğinden ülkede tren seferlerinde gecikmeler ve iptaller bekleniyor.

Ver.di ve EVG sendikalarının, 27 Mart’ta ulaştırma bölümünde öncülük ettiği ihtar grevinde uçak, tren ve otobüs seferlerinin büyük kısmı durma noktasına gelerek ülkede ulaşımı felç etmişti.

Öte yandan, Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonla birlikte emekçilerin artan ömür maliyetini dengelemek için daha yüksek fiyat talep etmesi nedeniyle son aylarda grev dalgasının yayılması dikkati çekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir