Âlâ Partili Kürşad Kuvvetli: Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için çalışacağız

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
DHA

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Zorlu, 14 Mayıs seçimleri ile sandık güvenliğini ve 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tıp seçimlerine yönelik stratejilerini kıymetlendirme imkanı bulduklarını söyledi.

İktidarın, seçim sonuçlarının erken saatte yayınlanması ile “kazandık” algısı yaratarak gerek sayım döküm süreçleri gerekse data girişi sürecinin güvenliğini etkilemek istediğini tabir eden Güçlü, sonuçların saatler içerisinde yaşanan değişiminde tutarsızlıklar olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Millet iradesine ve her bir oya sahip çıkacaklarını ve süratlice 28 Mayıs’a hazırlanacaklarını anlatan Şiddetli, YSK

“Henüz cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı yoktur”

Zorlu, 14 Mayıs seçimlerinin tamamlandığını ve hiçbir adayın kazanamadığını belirterek, “Henüz cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı yoktur. Önümüzde yaklaşık 11 gün bulunmaktadır. 24 saatin bile uzun olduğu Türk siyasetinde bu müddet çok kıymetlidir. Bu defa birinci tıpta olduğu üzere yüzde 50’yi geçmek değil; 2 adaydan 1 oy fazla alanın seçilmesinin gerekeceği bir seçim sürecine tanıklık edeceğiz. Bu durumda geçersiz ve kullanılmayan oylar ve ikinci tipe kalamayan öbür adayların aldığı oylar da hesaba katıldığında, 28 Mayıs orijinal bir değerlendirmenin milletimizle buluşacağı bir seçim günü olacaktır.” diye konuştu.

“Maddi yanılgı düzeltmelerine yönelik itirazlarımızın, YSK’daki datalara işlenmeye başladığını belirtmek istiyoruz”

Yaptıkları incelemeler sonucunda, Yüksek Seçim Konseyi (YSK) datalarıyla ıslak imzalı tutanaklar ortasında uyuşmayan sandıklar tespit ettiklerini kaydeden Şiddetli, “Karşılaştırmalarımız sonucu tespit ettiğimiz bütün maddi yanılgı ve usulsüzlüklere karşı dün saat 15.00 prestijiyle ilçe seçim şuralarına düzeltme taleplerimizi ve itirazlarımızı yapmış bulunuyoruz. Biz gerek vilayetlerden, ilçelerden bize ulaşan, gerekse toplumsal medya başta olmak üzere vatandaşlarımızdan gelen tespitleri değerlendirip, her birini çok süratli bir biçimde YSK’nın resmi bilgi sistemine gerekli düzeltmeleri yaparak göndermeye çalışıyoruz. Örneğin; Çankaya İlçe Seçim Şurası’na yapılan itirazlarımız reddedildi. Biz onu vilayet seçim konseyine taşıyacağız. Mersin’de bir kısım itirazlarımız reddedildi, öbürleri incelemede. Maddi yanılgı düzeltmelerine yönelik itirazlarımızın, YSK’daki bilgilere işlenmeye başladığını belirtmek istiyoruz.” diye konuştu.

İyi Parti’den seçim açıklaması

“Oylarımızı koruma ettiğimiz görülmektedir”

Kesin olmayan sonuçlara nazaran; Cumhur İttifakı’nın parlamentoda salt çoğunluğun üzerinde bir milletvekili sayısına ulaştığını söyleyen Şiddetli, “Biz istediğimiz ve beklediğimiz oy oranlarına ulaşamasak da YETERLİ Parti olarak oylarımızı koruma ettiğimiz görülmektedir. Âlâ Parti’nin maksadı iktidar elde etmek ve ülke idaresini üstlenmektir. Bundan sonra da amaçlarımızdan zerre sapma göstermeden Genel Liderimiz Meral Akşener önderliğinde yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki 11 günlük süreçte ikinci çeşit cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanacağız. İkinci cins seçimlerini, Millet İttifakı kazanacaktır. Akabinde 10 ay sonra gerçekleşecek olan mahalli yönetimler seçimlerine de hazırlanmaya başlayacağız. Partimiz, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci çeşitte 13’üncü cumhurbaşkanımız olması için var gücüyle çalışmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Zorlu, CHP Genel Merkezi’ndeki 6’lı masa toplantısına ait, “Toplantıda, 28 Mayıs’taki ikinci çeşit oylamasına yönelik strateji belirlenecek. Nasıl bir yol haritası olacağı, bu 11 günde nasıl bir kampanya yürütüleceği ortaya konacak.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir