Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne birinci yakıt merasimi dünyada gündem oldu

Gündem Nis 30, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Birinci Nükleer Yakıt Getirme Merasimi düzenlendi.

Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in görüntü konferansla iştirakiyle gerçekleştirildi.

Erdoğan, “Ülkemiz dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir.” derken, Putin de “Türkiye, artık dünyanın en düşük maliyetli kaynaklarından nükleer güce sahip bir ülke olacak.” sözünü kullandı.

Reuters: Türkiye’nin birinci nükleer santrali devrede

Akkuyu’daki merasim, dünyanın gündemine oturdu. Reuters, Putin’in, Türkiye’nin birinci nükleer santralinin hizmete girmesiyle Ankara ile münasebetlere övgüde bulunduğunu yazdı. Merasime ait şunlar aktarıldı:

Rusya’nın devlet nükleer güç şirketi Rosatom, Akkuyu nükleer santralini inşa etti. Perşembe günkü merasimle birinci güç ünitesine birinci nükleer yakıt yüklemesi yapıldı. Putin, Akkuyu’yu ‘dünyanın en büyük nükleer inşaat projesi’ olarak nitelendirdi

Euronews: En son amiral gemisi proje

Euronews, “Putin ve Erdoğan nükleer santralin açılışını yaptı.” diyerek gelişmeyi duyurdu.

Haberde, “Nükleer santral en son amiral gemisi altyapı projesidir.” tabiri kullanıldı. Ankara-Moskova alakalarına de değinildi.

Erdoğan’ın, Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmayı reddederek ve savaşın sona ermesinde arabulucu olarak Putin ile güzel münasebetler sürdüren birkaç dünya başkanından biri olduğunun altı çizildi.

Al Jazeera: Erdoğan’dan Putin’e teşekkür

“Erdoğan, Putin’e nükleer santral konusundaki yardımlarından ötürü teşekkür etti” diye yazan Al Jazeera, iki önderin, Türkiye’nin birinci nükleer güç reaktörü olan Akkuyu santralinin açılışı öncesinde görüştüğünü belirtti.

Türkiye, sivil nükleer güçlü uluslar kulübünde

Akkuyu’dan şu sözlerle bahsedildi:

Akdeniz’in Akkuyu kasabasında dört reaktör inşa etmeyi amaçlayan 20 milyar dolarlık 4 bin 800 megavatlık proje, Türkiye’nin sivil nükleer güce sahip uluslar kulübüne katılmasını sağlayacak.

Moscow Times: Birinci reaktöre yakıt yüklendi

Moscow Times, “Putin ve Erdoğan, Rusya’nın Türkiye’de inşa ettiği nükleer santrali başlattı” manşetini attı ve şunları yazdı:

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, perşembe günü birinci reaktöre yakıt yüklenmesini selamladı.

Putin, ‘Bu amiral gemisi bir proje. Hem karşılıklı ekonomik yararlar sağlıyor hem de elbette iki devlet ortasındaki çok taraflı paydaşlığı güçlendirmeye yardımcı oluyor’ dedi.

Perşembe günü başka bir telefon görüşmesinde Putin ve Erdoğan, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü ve Ukrayna’daki durumu ele aldı.

CNN Yunanistan: Türkiye nükleer güç oluyor

CNN’in Yunanistan servisi, “Türkiye nükleer güç oluyor: Akkuyu operasyonu başlıyor” sözünü kullandı.

Nükleer güçler kulübüne katılan Türkiye’deki Akuyu nükleer santralinin inşasının, Türkiye ile Rusya ortasındaki iş birliğinin sonucu olduğuna vurgu yapıldı.

Washington Post: Elektrik muhtaçlığının yüzde 10’unu üretecek

Öte yandan Washington Post, inşası devam eden santralin, resmi olarak Türkiye’nin birinci nükleer santrali olduğunu yazdı. Tamamlandığında Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yüzde 10’unu üretmesinin beklendiği aktarıldı.

TASS: Türkiye, gelişmiş ülkeler kulübünde

Rusya basınından TASS haber ajansı, Türkiye’nin, Akkuyu nükleer tescili ile endüstriyel olarak gelişmiş ülkeler kulübüne katıldığını duyurdu.

Rus başkanın, “Türkiye’nin birinci nükleer santrali, resmi olarak nükleer tesis statüsü alıyor ve barışçıl atomun bayrağı Akkuyu’ya çekilecek.” dediği belirtildi.

Gözden Kaçmasın Rusya Devlet Lideri Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali merasiminde konuştu Haberin Detayları
Cumhurbaşkanı Erdoğan Akkuyu Nükleer Güç Santrali merasimine canlı ilişki ile katıldı Haberin Detayları
Akkuyu NGS, Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılayacak Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir