AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ soruları yanıtlıyor

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok

14 Mayıs’ta halk sandık başına giderek seçimini yaptı.

Sonuçlara nazaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,5’lik oy oranıyla seçimi önde bitirdi.

Ancak yüzde 50 artı 1’lik oya ulaşılamadığı için seçim 2. tipe kaldı.

Seçimlere sayılı günler kala AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlıyor.

Hamza Dağ’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu halde:

Meclis tarafı tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak söylediklerine bakacak olursak çelişki içinde olduklarını görürüz. 2 haftada düşündüğümüz, ülke açısından zorluk yaşama süreci kenara bırakılmış oldu. 5 yılda pandemi, 3 zelzele, kuraklık, dünyanın pek çok noktasında yaşanan süreçlerden geçtik. Süreçlerde milletimiz itimadını ortaya koymuştur. Onlar kendi taraflarından baksınlar.

CHP- HDP- Yeterli Parti 2018’de almış oldukları oy neydi, artık ne ona baksınlar. Oyların nereye gittiği ortada. Tabloyu farklı formda göstermenin manası yok. Kendi kitlelerini yine üzecekler, biz tabloyu rasyonel halde okuyoruz. Biz sana güveniyoruz, başkalarına güvenmiyoruz bakışı var.

Vatandaşlar muhalefetin kelamlarını gerçekçi görmedi. Belediyelerde verdikleri kelamları tutmadılar. Ne anket manipülasyonu yapabilirsiniz, gerçek oranlarla 10-15 puan fark var.

180 bin sandık olması lazım. CHP 2 bin 200 sandıkta itirazı var bizim de yaklaşık o kadar itirazımız var. İtirazlar seçim sonucuna tesir edecek oranda değil. Bunlar birleştirme tutanakları ile ıslak imza olanlar karşılaştırılır. Hukuksal bir süreç. Argümanlar mazeret üretmekten öteki manaya gelmiyor. Yüzde 49.5 birçok manaya geliyor. Bu ülkenin demokrasisinin, seçim güvenliğinin ne kadar oturduğunu gösteriyor. Birinci tıpta bu türlü bir oran alan başkan yok.

Erdoğan mı, Kılıçdaroğlu mu tablo ortada. Biz iç siyasete konsantre olduk. Dünya güçlü sürece devam ediyor. Bizim dünyanın her başkanı ile konuşan bir öndere muhtaçlığımız oldu. Biz yanlışımız olduğunda onu da tabir ediyoruz. 2. cinste da milletimiz inşallah güçlü dayanak vermesini umuyoruz. Dileğimiz birinci çeşitte işi bitirmekti, iki haftalık bir gecikme ile tamamlamış oluruz inşallah.

Ayrıntılar geliyor…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir