AB’nin yardım yetkilisi Tiainen: Türkiye’den madalya almak büyük onur

Gündem Nis 29, 2023 Yorum Yok
AA

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde dünyanın dört bir yanından arama kurtarma grupları Türkiye’ye geldi.

Gece gündüz demeden çalışan gruplar, ortaya koyduğu eforlarla takdir topladı.

Avrupa Birliği’nin (AB) yardım çalışmaları koordinatörü Pekka Tiainen, arama kurtarma çalışmalarının kesimi olmanın ve Türkiye’den “Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ve Nişanı” almanın büyük onur olduğunu söyledi.

Madalya açıklaması: Büyük onur

Arama kurtarma çalışmalarında misyon alan yerli ve yabancı gruplara madalyalarının takdim edilmesinin akabinde Tiainen, bölgedeki izlenimlerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Tiainen, memleketler arası yardım takımı başkanlarının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edilmesinden duyduğu memnunluğu lisana getirerek “Türkiye’den madalya (Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ve Nişanı) almak büyük onur.” dedi.

“AB, Türkiye’ye çok sağlam halde dayanak verdi”

Türkiye’nin AB Sivil Müdafaa Düzeneği’nin kesimi olduğunu belirten ve AB’nin yardımlarının sürdüğünü vurgulayan Tiainen, şöyle konuştu:

Türkiye, ailenin bir modülü ve aile üyelerine yardım istemeden gelir yani bir formda misyonumuzu yaptık ve arkadaşlarımızı destekledik. AB’nin de bu inanılmaz durumda Türkiye’ye çok sağlam bir formda takviye verdiğini görüyorum.

Depremlerin akabinde arama kurtarma çalışmalarına 90 ülkeden 11 bin 300’den fazla kişi katılmış, 60 ülke ve yardım kuruluşu yaklaşık 250 bin çadır göndermişti.

Erdoğan: İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül merasiminde gruplara hitap etmişti:

Yerli-yabancı toplam 55 bin şahsa inşallah bu madalya ve nişanları takdim edeceğiz. En güç günlerimizde yanımızda olan sizler üzere fedakarlık abidelerini ihmal edemeyiz.

Gayreti, fedakarlığı, düzgünlüğü karşılıksız bırakmamak bizim kadim kültürümüzün bir gereğidir. İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez. İşte bugünkü törenimizle sizlere teşekkür borcumuzu ödemek istiyoruz.

Çalışmalar devam ediyor

Finlandiya İçişleri Bakanlığında kıdemli uzman olarak çalışan Tiainen, ülkesinin de sarsıntının vurduğu bölgede Birleşmiş Milletler’e yardımcı olmak için üzerine düşeni yaptığına işaret etti.

Tiainen, sarsıntının vurduğu bölgedeki çalışmaların hem fizikî hem de zihinsel bakımdan nitekim yorucu olduğunu ve bu çalışmalara mayıs ortasına kadar devam edeceklerine dikkati çekerek şöyle konuştu:

Operasyon üslerini, BM çalışanlarının kalabileceği, yaşayabileceği ve çalışabileceği kamplar, ofisler, bilgi irtibat tesisleri ve ekipmanlar olacak halde hazırladık.

Farklı yerlere dağıldılar

7 farklı noktada çalışmalara katıldıklarını kaydeden Tiainen, şöyle devam etti:

Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar ve neredeyse üç hafta boyunca çalışıyorsunuz ve orta vermiyorsunuz ve bir grup önderi olarak her vakit grup üyeleriniz için endişeleniyorsunuz.

7 farklı yere dağıldık, bu da grup idaresini ve takım liderliğini çok zorlayıcı hale getiriyor.

Tiainen, bölgede üç hafta geçirdikten sonra meskene dönüşünde sıcak karşılandığını lakin zihinsel olarak toparlanmasının uzun sürdüğünü lisana getirdi.

Bölgeyi tekrar ziyaret için gelip gelmeyeceği sorulan Tiainen, bu biçimde bir planının bulunmamasına rağmen Türkiye’de tanıştığı ve arkadaş olduğu insanları tekrar görmek isteyeceğini fakat bunun birden fazla vakit mümkün olmadığını kelamlarına ekledi.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası Tevcih Töreni’nde konuştu Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir