ABD’den Ukrayna ordusuna 1,2 milyar dolarlık yardım

Gündem May 11, 2023 Yorum Yok
AA

Ukrayna-Rusya savaşının 2’nci yılında çatışmalar sürüyor.

Rusya’ya karşı Ukrayna’nın en büyük destekçisi ise ABD.

ABD, Ukrayna ordusuna yardımlarına bir yenisini daha ekledi.

1,2 milyar dolarlık yardım

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna Güvenlik Yardımı Teşebbüsü kapsamında Ukrayna ordusuna top ve hava savunma sistemleri mühimmatı tedarik etmek üzere 1,2 milyar dolarlık yardım yapacaklarını duyurdu.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bu yardım paketi, Ukrayna Güvenlik Yardımı Teşebbüsü kapsamında sağlanacak, Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmek, top cephanelik muhtaçlıklarını karşılamak için kullanılacak ve toplam kıymeti 1,2 milyar dolara kadar çıkacak.” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna’nın yakın vakit içinde top ve hava savunma mühimmatına muhtaçlık duyacağı vurgulanan açıklamada, Ukrayna ordusunun elindeki ekipmanın bakım ve idamesine yönelik dayanağın de bu pakette yer aldığı aktarıldı.

Yardımın kullanım alanları

Yardımın içeriğine dair ayrıntılı sayılar yer almayan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu paketteki kabiliyetler şunları içerir; ek hava savunma sistemleri ve mühimmat; batı menşeli hava savunma fırlatıcıları, füzeler ve radarları Ukrayna’nın hava savunma sistemlerine entegre etmek için ekipman; denetimsiz hava araçlarına karşı koymak için mühimmat; 155 mm topçu mermisi; ticari uydu görüntüleme hizmetleri; eğitim, bakım ve idame faaliyetleri için takviye.”

ABD, iki prosedürle yardımda bulunuyor

ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından beri Ukrayna ordusuna Ukrayna Güvenlik Yardımı Teşebbüsü ve Başkanlık yetkisiyle Amerikan ordusunun envanterinden silah çekme olmak üzere iki prosedürle yardımda bulunuyor.

Ukrayna Güvenlik Yardımı Teşebbüsü yardımları, Kongre tarafından yıllık savunma bütçesi kapsamında Ukrayna ordusuna koşul koşulan bir fonla ABD şirketlerinden silah ve mühimmat tedarik edilmesini kapsıyor.

Bu çerçevede yapılan yardım duyuruları Ukrayna’ya silah, mühimmat ve ekipman sağlamak için bir kontrat sürecinin başlangıcını temsil ediyor.

Tedarik süreci uzun sürdüğü için ABD Lideri Joe Biden, vakit zaman Amerikan ordusunun envanterinden silah çekilmesi için de Pentagon’a yetki veriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir