ABD’de Norveç’e 1 milyar 166 milyon dolarlık askeri satışa onay

Gündem Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA

ABD’den Norveç’e dev satışa onay…

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Norveç’e varsayımı kıymeti 1 milyar dolar olan MH-60R çok maksatlı helikopter ve ilgili ekipmanlarının satışının onaylanmasına karar verdi” tabiri kullanıldı.

Satış onayına ait Kongre’ye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada satış paketinde 6 MH-60R helikopteri, 15 T-700 GE-401C motor , 9 Link 16 çok işlevli bilgi dağıtım sistemi müşterek taktik telsiz terminali, 18 GPS/PPS sistemi ve bunlara ait takviye ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

Ajanstan yapılan öteki bir açıklamada ise Norveç’in envanterindeki C-130J uçaklarının 2028’e kadar idame edilmesi içi 166 milyon dolarlık ek bir satışa onay verildiği söz edildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın silah satış onayları yalnızca ABD idaresi açısından satışın bir sakıncası olmadığı manasına geliyor.

ABD Kongresi’nin NATO üyelerine 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkelere 30 iş günü içinde bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, idare satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği ve tedarik süreçleri için görüşmelere başlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir