23 Nisan Bayramı Kolombiya’da kutlandı

Gündem Nis 24, 2023 Yorum Yok
AA

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının duraklarından biri de Güney Amerika ülkesi Kolombiya oldu.

Kolombiya’da Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Temsilciliği, Gimnasio Nuevo Okulu işbirliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aktifliği düzenlendi.

Kolombiya’nın başşehri Bogota’da ülkenin en esaslı eğitim kurumlarından birisi olan Gimnasio Nuevo bünyesinde gerçekleştirilen kutlamaya öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

TMV Temsilcisi Doç. Dr. Öner Buçukcu, bayram ile ilgili açıklama yaparak, emperyalizme karşı Ulusal Gayret’in değerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Meclis tam bir demokratik müzakere kültürü ile Kurtuluş Savaşı’nı yönetim etti”

TBMM 23 Nisan 1920’de Ankara’da, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları tarafından açılmıştır. Bu periyotta İstanbul işgal altında olduğu için son Osmanlı Meclisinin Anadolu’ya geçebilen üyeleri ve Anadolu Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti tarafından organize edilen bölgesel kongrelerden seçilen temsilcilerden oluşan meclis tam bir demokratik müzakere kültürü ile Kurtuluş Savaşı’nı sevk ve yönetim etmiştir.

“Çocuklara armağan edilmesinin sembolik değeri büyük”

Tük milletinin bu tarihe çok kıymet verdiğini hatırlatan Buçukcu, Kolombiya’da 23 Nisan’ı kutlamanın memnunluğunu yaşadıklarını belirterek hislerini şöyle aktardı:

Dünyanın her neresinde olursa olsun, bütün çocuklar en temel hakları olan eğitime ulaşabilmelidir. Maarif Vakfı olarak ana ideolojimiz, en temel kıymetimiz budur. Bu unsur doğrultusunda çalışmayı sürdüreceğiz. 23 Nisan kutlu olsun. Türk milletinin bağımsızlık gayretinin bu çok kritik ehemmiyetteki olayının her sene kutlanmasının, çocuklara armağan edilmesinin sembolik ehemmiyeti büyüktür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir